A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum immár a hatodik romániai városban mutatja be "Fekete leves" című kávétörténeti kiállítását. Szatmárnémetiben január 13-án, péntek délutántól került sor az ünnepélyes megnyitóra színművésznők, előadók, valamint a politikai és a kulturális élet kiemelkedő személyiségei részvétlével.
A kiállításról és a Fekete leves című könyvről a Szatmár.ro-nak Saly Noémi magyarországi történész nyilatkozott, aki helytörténeti írások szerzője, rádió- és tévéműsorok gyakori és népszerű szereplője. Legfontosabb témája a kávéháztörténet - ahogy ő maga meghatározza "a régi budapesti élet elbűvölő esszenciája."
"Az anyag legnagyobb része magángyűjtemény - Fazekas Éva és Kimmel József nevű emberpár gyűjteménye, akik évtizedek óta gyűjtenek kávéfőzőket. Itt most legalább hat magyarországi múzeum anyagából vannak tárgyak, például a két legrégebbi tárgy egy igazi török kori - 1600-as évekbeli - kávéskanna, amiből a kutya török a kurucság idején kávézott, és egy magyar úgy megharagudott a kannára, hogy bevágta a Dunába..." - magyarázta Saly.
"A fekete leves" több, mint egy éve utazik Romániában - körbejárta Székelyföldet, Marosvásárhelyen is megfordult és most Szatmárnémeti is beszállt a vándorcirkuszba.
"Reméljük, hogy a kiállításnak lesz folytatása. Mi is tudunk innen érkező kiállításokat fogadni a mi múzeumunkba, tehát egy nagyon jó együttműködésre számítunk az itteni kollégákkal" - fejtette ki a helytörténész.
A tárlat közel 230 tárgyat tartalmaz, a török kori kávés edényektől a 2010-ben gyártott, a még soha nem használt kávégépig végigmegy a kávéfőzés történetén. Ebbe az izgalmas történetbe mélyebb betekintést nyújt "A fekete leves" című könyv, mely a kiállítás anyagát tartalmazza sokkal részletesebben. A könyv a helyszínen 30 lejért megvásárolható.
A szervezők a kiállításmegnyitó kávéházi hangulatáról is gondoskodtak. Dalokkal Méhes Kati és Lőrincz Ágnes színművésznők, valamint Manfrédi Annamária zongoraművésznő örvendeztette meg a közönséget, friss kávéval pedig a Chilly Csárda Étterem szolgált.
A kávéfőzés történetéről szóló kiállítás március 16-ig látogatható kedden, szerdán, csütörtökön, pénteken és szombaton 9-17 óra között, vasárnap pedig 10-14 óra között. A belépődíj ára felnőtteknek 3 lej, diákoknak pedig 2 lej.